Šiupinio šventės nesugadino blogas oras

Užgavėnės, tai žiemos šventė, simbolizuojanti žiemos išvarymą siekiant prisišaukti pavasarį. Šventė žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Pagrindiniai šventės simboliai– persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morėsdeginimas. Per Užgavėnes dirbami tik lengvi darbai, gaminamas maistas bei sočiai valgoma, pramogaujama.

Šiemet sočių patiekalų netrūko ir Bitėnuose. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje buvo organizuojamos tradicinės Mažosios Lietuvos Užgavėnės, dar vadinamos  Šiupinio švente. Šią šventę prieš daugiau nei dešimtmetį atgaivino Rambyno regioninio parko direkcija kartu su  Bitėnų kaimo bendruomene. Kasmet vis kita bitėniškių šeima gamina šį patiekalą ir sukviečia į savo kiemą kaimo gyventojus. Kam į šiupinio dubenėlį pakliūva kiaulės uodega, sakoma tam metai bus ypač geri, tad jam ir teks laimė kitais metais Šiupinio šventę organizuoti savo kieme.

Šiemet Martyno Jankaus muziejaus muziejininkai persirengėlius kvietė į savo kiemą, pernai šią estafetę perėmę iš VSAT Bardinų užkardos pasieniečių. Čia visų laukė daugybė užduočių ir estafetės Lašininio partijos ir Kanapinio komiteto komandoms. Uždegus gražuolę Morę visi dainomis ir šokiais su gera nuotaika varė žvarbų orą iš kiemo. Po intensyvių rungčių muziejaus šeimininkės vaišino sočiais patiekalais: tradiciniu Mažosios Lietuvos šiupiniu, ant laužo keptais vofeliais ir gardžia kafija. Kitais metais šiupinys garuos Rambyno regioninio parko direkcijoje, nes jų darbuotojai atiteko kiaulės uodega. Nors oras ir nelepino, tai šventiškos ir džiaugsmingos nuotaikos nesugadino, išvarius žiemą beliko laukti  Gavėnios – pasninko, maldos, atgailos ir gerų darbų laikotarpio trunkančio iki pat Šv. Velykų.

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

Vyr. fondų saugotoja Lina Vasiliauskaitė