Kviečiame aplankyti muziejuje rengiamus edukacinius užsiėmimus. Užsiėmimai skirti ne tik moksleiviams, bet ir jų tėveliams, mokytojams bei visiems, norintiems pažinti įdomią rašto, knygos ir spaudos raidos istoriją. Po edukacinių užsiėmimų muziejaus lankytojai gali pasivaikščioti ir pasigrožėti nuostabiu, vieninteliu Europoje, Mažosios Lietuvos paveikslų sodu-galerija po atviru dangumi. Galima maloniai praleisti laiką prie laužo: skanautjant žolelių arbatą ar kafiją, ant laužo keptas dešreles.

Edukacinių užsiėmimų laikas: II–VI nuo 9.00 iki 15.00 val.

Vienos valandos užsiėmimo kaina:

vaikams iki 7 metų – 0,50 Eur,

moksleiviams, studentams, senjorams – 1,50 Eur,

suaugusiems – 3,00 Eur asmeniui.

Išankstinė registracija tel. (8 441) 42736

Užsiėmimų vieta: Martyno Jankaus muziejus ir Mažosios Lietuvos paveikslų sodas-galerija po atviru dangumi (M. Jankaus g. 5, Bitėnai, Lumpėnų sen., Pagėgių savivaldybė)


Edukacinė programa „Knygos istorija“

Ši programa universali, nes gali būti pritaikyta įvairių amžiaus grupių lankytojams. Ypač rekomenduojama 5 – 8 klasių mokiniams, kadangi pagal Bendrąją socialinio ugdymo programą šių klasių mokiniai nagrinėja svarbius raštijos ir spaudos raidos epizodus.

Programą sudaro šeši skirtingi užsiėmimai pagal kiekvieno poreikius:

1. Rašto genezė: nuo mazgaraščio iki gotiškojo

SAM_9583_600x450Užsiėmimo dalyviai susipažins su rašto kaita nuo mazgaraščio iki gotiškojo, sužinos kas ir kaip naudojo mazgaraštį, mokysis jį rišti. Žąsies plunksna rašys gotiškas raides popieriuje, o kalamu — vaško lentelėje.

Trukmė – 1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

 

 

 

2. Senojo popieriaus gamyba

IMG_0055Užsiėmimas pritaikytas pagal skirtingas amžiaus grupes:  1-4, 5-8, 9-10, 11-12 klasių mokiniams ir vyresniems muziejaus lankytojams.

Šio užsiėmimo metu dalyviai sužinos apie vieną iš svarbiausių žmonijos išradimų –popierių.

  •  Įgavę istorinių žinių, specialiomis sėmimo formomis semdami skystą popieriaus masę , formuos popieriaus lakštus, džiovins ir lygins juos, kol išgaus senojo popieriaus pavyzdžius.
  •   Remiantis XIX a. pabaigos atvirukų pavyzdžiais, užsiėmimo dalyviai pasigamins atvirukus ir juos dekoruos senaisiais ornamentais ir rankų darbo popieriumi.

Trukmė – 1,5 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

3. Johano Gutenbergo išradimo reikšmė knygos raidoje

Giliaspaudeús spaudos cechasUžsiėmimas pritaikytas 1-4, 5-8 klasių mokiniams.

Užsiėmimo dalyviai sužinos apie knygų gamybos galimybes nuo antikos laikų iki Johano Gutenbergo išradimo.

Naudodamiesi J. Gutenbergo išradimu, turės galimybę iš atskirų literų surinkti tekstus, išbandys spaustuvės presą, pasimokys spausdinti mechaninėmis spausdinimo mašinėlėmis.

Trukmė – 1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

4. Literų kasos pasakojimai

Metal_movable_typeUžsiėmimas skiriamas 1-5 klasių mokiniams.

Sena literų kasa jauniesiems užsiėmimo dalyviams papasakos kas yra literos, kaip ir iš ko jos buvo gaminamos, kam naudojamos, turės galimybę iš literų surinkti tekstą, jį atspausdinti spaudos presu.

Trukmė – 1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

5. Knygos formos evoliucija: nuo ritininės iki kodeksinės

IMG_1674Užsiėmimas skiriamas 5-8, 9-10 klasių mokiniams.

Užsiėmimo dalyviai turės galimybę pažinti knygos formos kaitą, patys pasigamins ritininę knygą ir išmoks įrišti paprasčiausią kodeksinės knygos pavyzdį – vieno lanko knygelę. Naudodami senojo knygų dekoro  pavyzdžius, dekoruos pagamintas knygeles.

Trukmė – 2 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

6. Knygos sandara ir jos raida

19959310_1371376162948226_6969046718640374324_nUžsiėmimas pritaikytas pagal skirtingas amžiaus grupes:  1-4, 5-8, 9-10, 11-12 klasių mokiniams ir vyresniems muziejaus lankytojams.

Knygrišio dirbtuvėje užsiėmimo dalyviai bus supažindinti su kodeksinės knygos sandaros terminija.

Sužinos:

  • kaip ir iš ko buvo gaminami viršeliai,
  • kaip dekoruojami priešlapiai,
  • kada atsirado puslapių numeracija
  • kodėl prie knygos buvo segama grandinė.

Susipažins su senaisiais knygrišio įrankiais. Pamatys kaip knygos rišamos. Išmoks įrišti vieno lanko knygelę, ją dekoruos.

Trukmė – 1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 


Edukacinis užsiėmimas „Knyga – kaip duona“

20170509_105807Atstatytoje Martyno Jankaus klėtelėje, po kuria išlikęs autentiškas kynygų rūsys užsiėmimo dalyviai sužinos apie lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo laikotarpį (1864-1904 m.), knygnešių kelius ir žygdarbius, Mažosios Lietuvos spaustuves ir spaustuvininkus.

Užsiėmimo metu jo dalyviai:

  • „Knygnešio maišelyje“ ras paruoštas užduotis, kurias atliks dirbdami grupėje;
  • turės galimybę apžiūrėti autentišką rūsį, kuriame Martynas Jankus laikė knygų sandėlį;
  • savo žinias pasitikrins spręsdami kryžiažodį, dalyvaudami viktorinoje;
  • žiūrės filmą apie knygnešius.

Trukmė – 1,5 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius — iki 20.


Edukacinė programa „Knygų įrišimo būdai pradedantiesiems“

Muziejaus lankytojai, pasirinkę edukacinės programos „Knygų įrišimo būdai pradedantiesiems“ užsiėmimus, turės galimybę susipažinti su knygrišio amatu ir išbandyti savo gebėjimus šioje srityje. Jiems tereikia iš anksto užsiregistruoti telefonu (8 441) 42736 ir apsilankyti atstatytoje spaustuvininko Martyno Jankaus klėtelėje esančiose knygrišio dirbtuvėse.

Užsiėmimai rekomenduojami ir 5-6, 7-8, 9-10 klasių mokiniams, nes pagal Pagrindinio ugdymo Etninės kultūros bendrąją programą jie padės mokiniams suvokti tradicinių amatų vertę, domėtis jų raida, ugdytis nuostatą puoselėti tradicinę amatininkystę.

Programą sudaro trys skirtingi užsiėmimai pagal sudėtingumą:

1. Japoniškas įrišimas.

img_0004Užsiėmimo dalyviai susipažins su senaisiais knygrišio įrankiais ir sužinos kokią funkciją jie atliko knygrišio darbe. Sužinos Japoniško knygų įrišimo paslaptis. Turės galimybę įrišti knygelę, galės ją dekoruoti naudodami senojo knygų dekoro  pavyzdžius.

Trukmė:  1-2 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

 

 

2. Koptų įrišimas

img_0001Užsiėmimo dalyviai susipažins su senaisiais knygrišio įrankiais, sužinos kokią funkciją jie atliko knygrišio darbe. Susipažins su keleto knygos lankų įrišimo būdu atvira nugarėle — koptų įrišimu. Turės galimybę pasirinkti:

a) paprastesnį (greitesnį) variantą minkštais popieriniais viršeliais;

b) sudėtingesnį (ilgesnį) variantą kietais viršeliais. Pastaruoju atveju viršeliai bus aptraukiami dekoruotu popieriumi.

Trukmė: 2-3 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

3. Įrišimas minkštais viršeliais

img_0007Užsiėmimo dalyviai susipažins su senaisiais knygrišio įrankiais, sužinos kokią funkciją jie atliko knygrišio darbe. Užsiėmimo metu knygos lankai bus rišami tiesiai prie lankstaus viršelio ilgais dygsniais, kurie matosi nugarėlėje. Galimi įvairūs rišimo raštai. Užsiėmimo dalyviai turės galimybę dekoruoti įrištos knygos viršelį naudodami senojo knygų dekoro pavyzdžius.

Trukmė: 3 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius — iki 15 .


 


 

Edukacinis užsiėmimas „Aukso galvelė, linų širdelė…“

48310382_986895538164993_3077862070704668672_nBitėnų kaimas neįsivaizduojamas be bičių ir bitininkų. Juos visus čia sieja stiprus ryšys. Jei žmogus geras, bitė jo neskriaus. Apie daugiametę bitininkų patirtį, bičių vaško žvakių stebuklus lankytojai sužinos edukaciniame užsiėmime „Aukso galvelė, linų širdelė… “. Jie taip pat išbandys senovinį žvakių liejimo būdą, sužinos apie šio amato reikšmę žmonių dvasinei kultūrai, išmoks pasigaminti įvairių formų natūralaus bičių vaško žvakes.

Trukmė:  1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.

 

 


 

Edukacinis užsiėmimas „Odos šiurenimai“

48250901_986895581498322_5391246235036286976_oVienas iš malonių laisvalaikio praleidimo būdų yra knygų skaitymas. Na, o jei knygoje guli mūsų pačių pagamintas skirtukas, ją atsiversti – dar maloniau. Raktų  ryšulėlį pažymėti išskirtiniu pakabuku labai svarbu, nes atsiranda didesnė tikimybė jį rasti. Todėl kviečiame į edukacinį užsiėmimą „Odos šiurenimai“ ir iš odos pasigaminti knygų skirtukus ar raktų pakabukus. Turėsite galimybę juos dekoruoti auksavimo būdu.

Trukmė:  1 val.

Užsiėmimo dalyvių skaičius – iki 15.