Europos paveldo dienos 2022

Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais. Jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Komisijai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas. Lietuva prie Europos paveldo dienų  programos prisijungė 1994 m.

Europos paveldo dienų metu, Europos valstybėse, pagal tų metų  pasirinktą temą, organizuojami įvairaus pobūdžio nemokami renginiai. Renginių tikslas supažindinti visuomenę su kultūros paveldu, parodyti ir aktualizuoti skirtingas paveldo sritis. Šia programa tikimasi sudominti kuo daugiau moksleivių ir paskatinti juos domėtis, ne tik savo šalies kultūra ir  istorija, bet ir kitų, Europos šalių kultūros paveldu. Tradicija tapusius EPD renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Prie Europos paveldo dienų jungiasi  miestų ir rajonų savivaldybės, kultūros įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai.  

Šių metų paveldo aktualizavimo renginiai Lietuvoje vyksta rugsėjo 9- 18 dienomis, visiems aktualia tema „Tvarus paveldas“. Kiekvienas regionas, rajonas, miestelis lankytojus kviečia į kultūros paveldo objektus, kurie tomis dienomis atveria duris, ne išimtis ir Pagėgiai. Į KPD Telšių -Tauragės teritorinio skyriaus kvietimą dalyvauti Europos paveldo dienose maloniai atsiliepė  Pagėgių savivaldybės  Martyno Jankaus muziejus, Pagėgių savivaldybės Kultūros centras ir VŠĮ „Pagėgių krašto turizmo ir verslo informacijos centras“.  Drauge susibūrusios Pagėgių savivaldybės kultūros ir turizmo įstaigos  rugsėjo 16 d. visus kvietė į renginį ,,Mažosios Lietuvos kultūros paveldo aktualizavimas ir sklaida“.  Renginyje, kuris vyko Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje, o vėliau persikėlė į „Istorijos inkubatorių“, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė pristatė dviejų dalių filmą ir  parodą „Išnykęs ir dingstantis  paveldas: Mažosios Lietuvos bažnyčios“.

Dar 2019-aisiais minint atkurtos evangelikų liuteronų bažnyčios Lietuvoje šimtmetį, Martyno Jankaus muziejus iš Lietuvos Kultūros tarybos gavo finansavimą , kurio dėka parengė dviejų dalių parodą ir filmą, skirtą išsaugoti Klaipėdos krašto išnykusių ir likusių liuteroniškų bažnyčių sakralinį paveldą. Pasikvietus į pagalbą paveldo architektą Aurimą Širvį, pavyko 3D formatu atkurti Pagėgių ir Šilutės apskričių  išlikusias ir išnykusias bažnyčias, taip visuomenei parodant į užmarštį nugrimzdusį ir nykstantį Mažosios Lietuvos kultūros paveldą. Po parodos pristatymo susirinkusiems svečiams sveikinimo žodį tarė KPD Telšių -Tauragės teritorinio skyriaus patarėjas Vidas Narbutas ir renginio dalyviams įteikė Europos paveldo dienų suvenyrus.

Antroji renginio dalis nusikėlė į „Istorijos inkubatorių“, kuriame Pagėgių savivaldybės Kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė renginio dalyviams vedė ekskursiją. Ekskursijos metu buvo pristatytos  „Istorijos inkubatoriaus“ interaktyvios veiklos zonos, bei virtualūs žaidimai leidžiantys pajusti ir pažinti Prūsijos karalystės istorinį paveldą.

Už meilę kraštui, bendrystę ir galimybę prisiliesti prie kultūros paveldo išsaugojimo dėkojame KPD Telšių -Tauragės teritorinio skyriaus patarėjui Vidui Narbutui, darbuotojams Birutei Urbutytei-Jokubauskienei, Sergėjui Neverovui, Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijai, Vilkyškių parapijos evangelikų liuteronų  kunigui Mindaugui Kairiui ir visiems dalyvavusiems renginyje.

Iki advento pradžios  paroda „Išnykęs ir dingstantis  paveldas: Mažosios Lietuvos bažnyčios“ bus eksponuojama Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje (Šereikos g. 7, Vilkyškių mst., Pagėgių sav.), norintys galite apsilankyti.

Informaciją pateikė Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

vyr. fondų saugotoja Lina Macijauskienė