Kultūros diena kitaip

2006 m. liepos 19 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė įstatymą, kuriuo balandžio 15-ji įteisinta Kultūros diena kaip atmintina diena. Tą dieną 1935 metais Vašingtone dvidešimt viena Amerikos žemyno šalis ratifikavo Rericho Paktą – sutartį dėl meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų apsaugos karo ir taikos metu naudojant Taikos vėliavą. Jos simboliu pasirinktas rubino spalvos žiedas, juosiantis tris rubino spalvos skritulius baltame fone. Ir kaip teigia 1954 m. UNESCO Hagos Kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto atveju konvencija, iškeldami Kultūros dieną Taikos vėliavą, užtvirtiname aukščiausias vertybes ir įsipareigojame jas saugoti bei puoselėti.
Kadangi karantino apribojimai vis dar laiko savo gniaužtuose kultūrines veiklas, susibūrimus ir masinius renginius, Pagėgių kultūros įstaigų darbuotojai nutarė pažymėti Kultūros dieną kitaip, gal kiek prasmingiau. Bendru sutarimu nuspręsta suorganizuoti talką atmintinoje, turistų dažnai lankomoje vietoje – erdvėje, kurioje stovi atminties ženklai žuvusiems ir skausmingomis sąlygomis Lietuvoje gyvenusiems Rytprūsių vaikams, našlaičiams, pavadintiems Vilko vaikais.
Šį paminklą globoja Pasaulinė „Edelveiso“ bendrija. Natūralu, kad tiek atstumai, tiek karantino ribojimai ne visada leidžia laiku šią vietą sutvarkyti, o be to, pasak šios bendrijos pirmininkės Luise Alfredos Kažukauskienės, bendrija šiuo metu vienija tik 36 po visą Lietuvą išsibarsčiusius daug skausmo vaikystėje patyrusius, jau senstančius, negaluojančius narius.
Taigi, sutelkti istorinės atminties bei siekio nuveikti naudingą ir prasmingą darbą, vėjyje plazdant Taikos vėliavai, Pagėgių krašto kultūrininkai atnaujino veją, nuplovė paminklus, pasodino gėlių, nugrėbė takus, išpjovė virtuolius. Už techniką ir gėles dėkojame Pagėgių seniūnui.
Iš tolo talkininkus aplankę ir su švente pasveikinę Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius ir pavaduotojas Edgaras Kuturys, dėkojo už gražią iniciatyvą. Sutarta, kad tai taps tradicija ir Kultūros dieną kiekvienais metais bus tvarkoma ši vieta, skirta tautos kančioms atminti.

Ingrida Jokšienė
Pagėgių savivaldybės
Švietimo, kultūros, sporto ir civilinės metrikacijos skyriaus
vyriausioji specialistė