Lietuvos kultūros taryba skyrė dalinį finansavimą teiktai paraiškai

Sulaukta džiugios žinios – Lietuvos kultūros taryba skyrė dalinį finansavimą
Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus teiktai paraiškai

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus Lietuvos kultūros tarybos 2021 m. kovo 22 d. sprendimu Nr. 1LKT-32(1.2) gavo dalinį finansavimą teiktai paraiškai „Kuriame knygą: kas naujo, o gal kas seno?“. Projekto paraiška surinko 74,770 vertinimo balus, projekto įgyvendinimui skirtas 5000,00 eurų dalinis finansavimas. Šiuo projektu Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus siekia įkurti naujų erdvių įgalinančių aptarnauti didesnius lankytojų srautus.
2020 m. Europos sąjungos fondų ir Savivaldybės administracijos finansavimo dėka Mažosios Lietuvos paveikslų sode buvo įkurta stacionari 100 m² vasaros edukacinė erdvė. Su šios erdvės įveiklinimu numatomas naujas etapas muziejaus edukacinėje veikloje. Edukacinės veiklos plėtrai įgyvendinti planuojama pagaminti lauko baldus, kuriuos sudarytų demonstracinis stalas ir 4 dideli specialūs užsiėmimų stalai su 48 sėdimomis vietomis aplink juos. Ši erdvė su turima multimedijos aparatūra ir 3D virtualios realybės akiniais bus naudojama ir kituose meno bei kultūriniuose projektuose. Čia vasaromis įsikurs Meno plenerų kūrėjai, koncertinių programų atlikėjai ir klojimų teatrų dalyviai. Ši erdvė 4 ha paveikslų sode – tai meno ir galimybių oazė tikriems menininkams ir tik bandantiems jais tapti.
Siekdami skatinti kūrybinių raiškų įvairovę, stiprinti kultūrinį krašto identitetą ir skatinti bendradarbiavimą su bendruomenėmis, o taip pat su Pagėgių savivaldybės bendrojo ugdymo įstaigomis, Muziejaus darbuotojai ryžosi populiarinti gana pamirštą meninį knygrišio amatą, kviesdami šioje srityje bendradarbiauti Vilniaus knygrišių gildijos narius. 2021 m. birželio 28 – liepos 2 dienomis muziejus pakvies į knygrišystės mokymus. Mokymus ves profesionalai-menininkai Vilniaus knygrišių gildijos narės Rūta Taukinaitytė-Narbutienė ir Aušra Lazauskienė. Menotyrininkė R. Taukinaitytė mokymų dalyvius supažindins su knygrišio amato istorija, rankų darbo popieriaus gamyba. Panaudodama senąją Muziejuje saugomą knygrišio instrumeriją, išmokys pačių įvairiausių meninių knygų įrišimo būdų. Kadangi senųjų knygų įrišai neįsivaizduojami be marmuruoto popieriaus, čia į mokymus įsijungs ir profesionalė menininkė, popieriaus marmuravimo lyderė Lietuvoje A. Lazauskienė. Jos mokymų pradžioje dalyviai susipažins su marmuruoto popieriaus atsiradimo ištakomis, istorine raida. Mokymų dalyviai turės galimybę pabandyti atkurti senuosius marmuruoto popieriaus raštus naudotus Europoje ir Lietuvoje ir pačių sukurtą popierių panaudos kurdami savo knygas. Išmokę kietviršių apklijavimo marmuriniu popieriumi, bloko lankų paruošimo, kietviršių skylavimo, bloko lankų susiuvimo, dalyviai sukurs Belgiško slaptojo įrišo knygeles. Mokymus vainikuos sukurtų darbų paroda, į kurios atidarymą bus pakviesti mokymų dalyvių artimieji, draugai, savivaldos atstovai. Numatoma, kad prie penkias dienas vyksiančių mokymų savo įnašu prisidės ir pakviestos bendruomenės. Manome, kad šie mokymai svarbūs mūsų regionui istorine, kultūrine ir menine prasme: mat senosios knygrišystės instrumerijos visą rinkinį Lietuvoje turi tik Martyno Jankaus muziejus. Turėdamas išskirtinį spaudos muziejų su savita, niekur kitur taip autentiškai nevykdoma edukacine veikla, mūsų regionas tampa išskirtiniu visos Lietuvos muziejų kontekste. Neabejotina, kad projekto sėkmę garantuoja ir aukščiausios kategorijos lektoriai ir didelę muziejinę bei pedagoginę patirtį turintys muziejaus darbuotojai. Tikimės, kad menininkų bendravimas su mokymų dalyviais, vietos bendruomenių nariais, ir dalinimasis patirtimi prisidės prie teigiamo meno poveikio žmogaus gerovei, skatins mokytis visą gyvenimą ir eiti asmeninio tobulėjimo link.