Nepriklausomybės metų ženklai Martyno Jankaus muziejuje

2018 metai Lietuvai ypatingi — minime Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Taip pat šie metai paskelbti Europos kultūros paveldo metais. Šia  proga Lietuvos muziejų asociacija, bendradarbiaudama su Lietuvos muziejais iš įvairių regionų, rengia tradicinį, penktą kartą vykstantį renginių ciklą Lietuvos muziejų kelias. Šiemet projektas prasidėjo gegužės 18-ąją – Tarptautinės muziejų dienos proga ir baigsis rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus rugpjūčio 24 d. dalyvaudamas Lietuvos šimtmečio Muziejų kelyje Nepriklausomybės metų ženklai kvietė visus į Bitėnus. Čia buvo suteikta unikali proga susipažinti su brangiausia Mažosios Lietuvos patriarcho Martyno Jankaus relikvija – Amžinąja Rambyno kalno knyga. Ši svečių knyga Martynui Jankui Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio proga buvo įteikta 1928 m. birželio 24 dieną per Jonines ant Rambyno kalno. Tai buvo Lietuvos visuomenės dovana Martynui Jankui už nuopelnus prijungiant Klaipėdos kraštą prie Didžiosios Lietuvos. Amžinoji Rambyno kalno knyga tapo M. Jankaus ir Mažosios Lietuvos svečių knyga, joje pasirašė įžymiausi to meto Lietuvos žmonės. Garbė pirmajam atminimo įrašą palikti šioje knygoje buvo suteikta Vydūnui: „Tegul auga lietuvių tautoje visa kas gera, kas gražu, išmintinga, teisinga ir tvirta. Rambyne 1928 m. Birželio 24 d.“.  Šiuo metu knyga saugoma Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų spaudinių ir rankraščių skyriuje. Minint unikalaus raštijos dokumento 90-metį,  knyga pirmą kartą, beveik po aštuonių dešimtmečių grįžo į Bitėnus. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus gavo leidimą šią knygą eksponuoti iki šių metų lapkričio 30 dienos. Renginyje susirinkę dalyviai turėjo unikalią galimybę akies krašteliu žvilgtelėti į knygos įrašus. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, mūvėdama specialiomis  pirštinėmis, vartė knygą ir dalyvių akivaizdoje parodė originalius įrašus, darytus prieš 90 metų. Visi su didele nuostaba gėrėjosi knygos didingumu ir skleidžiama archajiška dvasia.   Vėliau susirinkusieji buvo pakviesti, šios iškilmingos šventės proga palikti įrašus Amžinosios Rambyno kalno knygos kopijoje, kuri padedant vietos verslininkams muziejui buvo sukurta 2002 m. Gražiu šventės akcentu tapo Pagėgių savivaldybės mero Virginijaus Komskio padėka „Už nuopelnus ir meilę Pagėgių kraštui“. Pagėgių savivaldybės M. Jankaus muziejaus kolektyvui buvo įteikta suvenyrinė Amžinosios Rambyno kalno knygos kopija. Pasibaigus renginio pirmajai daliai, visi buvo pakviesti į muziejaus teritorijoje 2015 metais atstatytą Martyno Jankaus sodybos klėtį, kurios rūsyje M. Jankus  laikė slaptą knygų sandėlį. Klėties antrame aukšte buvo pristatoma paroda skirta Martyno Jankaus 160-osios gimimo metinėms paminėti „Gyvenimas vienos Lietuvos vardan“. Parodos sukūrimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Pagėgių savivaldybės administracija. Džiugu, kad šios istorinės parodos sukūrimo ir gamybos ėmėsi Šilutės įmonė UAB „Reklamos priedai“. Beje, tai jau antroji paroda, kurią sukūrė ši įmonė. Muziejaus darbuotojai negalėjo nepaminėti įmonės dizainerės Lijanos Lamsodytės pasiaukojamo darbo ir profesionalumo. Po parodos pristatymo sekė folkloro ansamblio „Kamana” pasirodymas, kurio metu skambėjo  Martyno Jankaus surinktos  ir įdainuotas Mažosios Lietuvos dainos. Martyno Jankaus muziejaus kolektyvas nuoširdžiai dėkoja visiems prisidėjusiems prie renginio sėkmės: Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, Pagėgių savivaldybės administracijai,  UAB Reklamos priedai direktoriui Edgarui Gudui ir visam kolektyvui, folkloro ansambliui Kamana ir vadovei Aksaverai Mikšienei, laikraščio Pamarys redaktoriui Petrui Skutului, Pagėgių krašto turizmo informacijos centrui, Tauragės kabelinei televizijai.

Informaciją parengė

Pagėgių savivaldybės M. Jankaus muziejaus