Lietuvos muziejų kelias 2023 m. „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika“

 LIETUVIŠKOSIOS GOTIKOS ŽENKLAI MAŽOJOJE LIETUVOJE: NUO ĮSPŪDINGOS BIBLIJOS IKI SUBTILIŲ MONOGRAMŲ LIETUVININKIŲ RANKDARBIUOSE

 Lietuvos muziejų kelio (LMK) programa „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika” liepos 3 dieną pradeda įspūdingą kelionę Mažosios Lietuvos regione. Kultūros paveldo sklaidos šešerių metų programa „Gimtoji Europa” pirmuosius savo veiklos metus skiria Gotikos ženklams Lietuvoje pažinti. Jau aplankiusi Dzūkiją ir Suvalkiją (Sūduvą) artimiausias 20 dienų muziejų lankytojams ji pristatys gotikos ženklus Pamario krašte.

Mažojoje Lietuvoje Lietuvos muziejų kelio gerbėjų lauks parodos, paskaitos, ekskursijos ir kūrybinės dirbtuvės. Renginius organizuos BĮ Neringos muziejai, Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus Klaipėdoje ir Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus Bitėnuose. Mažojoje Lietuvoje muziejai atvers lankytojams savo saugomas unikalias kolekcijas, išsamiai ir originaliai, įvairiais rakursais pristatys išlikusius Gotikos ženklus bei atskleis netikėtas jų sąsajas su mūsų kasdienybe.

Štai liepos 7 d. Kuršių nerijos istorijos muziejus kviečia į dr. Raimondos Nabažaitės paskaitą „Tarp paprastumo ir genialumo: Klaipėdos gotikinių krosnių kokliai Europos kontekste“ ir stendinę parodą „Ekspedicija – Gyvos krosnys (šimtmečiais nutolusios nuo gotikos)“. Paskaitos ir parodos objektas – kokliai ir krosnys. Pasak renginio organizatorių, archeologų randami XIV-XVI a. gotikiniai krosnių kokliai yra vieni ryškiausių namų interjero, ano meto žmogaus pasaulėžiūros, religinių, kultūrinių nuostatų liudininkai. Klestint Gotikos stilistinei raiškai būta ir kontrastų: namų krosnyse be kūrybinio genialumo, netrūko ir paprastumo: suformuoti pagrindiniai gamybos ir statybos principai, kurie žinomi ir taikomi iki šiol.

Liepos 15 d. Gotikos ženklų ieškotojų lauks renginiai Šilutėje ir Klaipėdoje.
Šilutės Hugo Šojaus muziejus pristatys stendinę parodą „Gotika ir Šilutės Hugo Šojaus muziejuje saugojami leidiniai“. Muziejus yra sukaupęs vertingą spaudinių kolekciją, iš kurių labiausiai išsiskiria turtingas religinių knygų (Biblijų, postilių, giesmynų ir kt.) rinkinys. Seniausia postilė vokiečių kalba datuojama XVI a. pab., o unikali dydžiu bei svoriu yra 1729 m. Tubingene spausdinta bemaž 10 kg sverianti vokiška Biblija. Muziejuje daugiausia sukaupta XIX-XX a. pradžios religinių knygų vokiečių bei lietuvių kalbomis. Žymi dalis šių leidinių buvo išspausdinta gotišku šriftu. Tad po parodos lankytojų dar lauks kūrybinės dirbtuvės, kurių metu bus galima išbandyti gotikinio rašto vingrybes ir net pasigaminti atminimo dovanėlę.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus lankytojų lauks ekskursijoje „Viduramžių Klaipėda – didžioji miesto istorijos paslaptis“. Pilies ir miesto raidą pristatančioje ekspozicijoje ekskursijos dalyviai bus kviečiami atidžiau pažvelgti į Gotikos stiliaus radinius, pirmiausia – unikalius koklius su viduramžių kompozicijomis, archeologų naujausias gotikinio miesto ir pilies paieškas. Vėliau ekskursijos dalyvių lauks kūrybinės kaligrafijos dirbtuvės. Kaligrafė Lidija Skačkauskaitė supažindins su gotikinio šrifto kilme ir istorija. Dalyviai galės praktiškai išbandyti gotikinio šrifto rašymo principus ir subtilybes.

Liepos 21 d. Lietuvos muziejų kelias kviečia į Bitėnus. Čia Martyno Jankaus muziejuje bus atidaryta paroda „Gotika kaimo tekstilėje“. Muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškoji tekstilė, kuriai būdingi išsiuvinėti arba išausti nuosavybės ženklai – monogramos. Visoms joms siuvinėti buvo naudojamas prabangus, puošybai nepaprastai tinkantis gotiškasis šriftas. Parodos lankytojai susipažins ne tik su kraštui būdingu gotiškuoju šriftu spaudiniuose, bet ir muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškąja tekstile, kuri buvo puošta gotiškojo šrifto monogramomis. Renginio metu galėsite pirmą kartą pažvelgti į muziejuje sukauptą lietuvininkių rankdarbių rinkinį. Po parodos atidarymo lankytojų lauks kūrybinės dirbtuvės, kuriose kiekvienas galės pabandyti išsiuvinėti gotiškojo šrifto monogramų pavyzdžių audiniuose.

Lietuvos muziejų kelio programa jau įpusėjo. Supažindinęs su Gotikos ženklais Mažosios Lietuvos muziejuose, liepos 24 – rugpjūčio 20 d. kelias suks į Žemaitiją. Vėliau dar lauks renginiai Aukštaitijos regione, kur rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną, Lietuvos muziejų kelias užbaigs šių metų Gotikos pažinimo maršrutą.

Visi renginiai Mažosios Lietuvos muziejuose – nemokami.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija
Informacinis partneris – Lietuvos radijas
ir televizija

Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

Informacija +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com

LMK „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika” renginių Mažosios Lietuvos regione programa liepos 3 d. – liepos 23 d.


MAŽOJI LIETUVA

Liepos 3 d. – liepos 23 d.

Liepos 7 d. (penktadienis)

10.00 – 18.30 val.

Paskaita „Tarp paprastumo ir genialumo: Klaipėdos gotikinių krosnių kokliai Europos kontekste“ ir paroda „Gyvos krosnys“.

Neringos muziejai lankytojams siūlo išklausyti dr. Raimondos Nabažaitės paskaitą „Tarp paprastumo ir genialumo: Klaipėdos gotikinių krosnių kokliai Europos kontekste“ ir aplankyti stendinę parodą „Ekspedicija – Gyvos krosnys (šimtmečiais nutolusios nuo gotikos)“.

Archeologų randami XIV-XVI a. gotikiniai krosnių kokliai yra vieni ryškiausių namų interjero, ano meto žmogaus pasaulėžiūros, religinių, kultūrinių nuostatų liudininkai, apie kuriuos pinasi istorijos iš Aukso legendos, geografinių atradimų, Aristotelio paklydimų. Klestint Gotikos stilistinei raiškai netrūko ir kontrastų: namų krosnyse be kūrybinio genialumo, netrūko ir paprastumo: suformuoti pagrindiniai gamybos ir statybos principai, kurie žinomi ir taikomi iki šiol. Susitikimo dieną jungtį tarp Gotikos ir šių dienų atskleis stendinė paroda „Gyvos krosnys“.

Paskaitos ir parodos objektas – kokliai ir krosnys. Renginių metu bus pristatyti seniausi gotikiniai kokliai, gaminti žiedžiamuoju ratu ir spausti matrica. Aptariamas koklių dekoras ir sąsajos su Europos kultūros kontekstais.

Renginiai nemokami

Organizatorius Neringos muziejai, Skruzdynės g. 17, Nida, Neringa, tel. +370 469 52260

Susitikime Kuršių nerijos istorijos muziejuje, Pamario g. 53, Nidoje

Liepos 15 d. (šeštadienis)

10.00 – 17.00 val.

Paroda „Gotika ir Šilutės Hugo Šojaus muziejuje saugojami leidiniai“ ir kūrybinės dirbtuvės

Šilutės Hugo Šojaus muziejus kviečia lankytojus užsukti į stendinę parodą „Gotika ir Šilutės Hugo Šojaus muziejuje saugojami leidiniai“ bei dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse 11.00 ir 13.00 val.

Parodoje lankytojai galės susipažinti su Šilutės Hugo Šojaus muziejaus fonduose saugomais vertingiausiais leidiniais, daugiausia išlikusiais iš Šilokarčemos dvaro savininko Hugo Šojaus lituanistinės bibliotekos, išvysti XIX a. unikalią Mažosios Lietuvos gotikiniu šriftu spausdintą poligrafinę produkciją – pasaulietinius leidinius: kalendorius, pasaulietines knygas, periodinius leidinius, taip pat religinio pobūdžio knygas (biblijas, mišių knygas, giesmynus). Kūrybinių dirbtuvių metu bus galima išbandyti gotikinio rašto vingrybes bei pasigaminti atminimo dovanėlę.

Šilutės Hugo Šojaus muziejus yra sukaupęs vertingą spaudinių kolekciją, iš kurių labiausiai išsiskiria turtingas religinių knygų (Biblijų, postilių, giesmynų ir kt.) rinkinys. Seniausia postilė vokiečių kalba datuojama XVI a. pab., o unikali dydžiu bei svoriu yra 1729 m. Tubingene spausdinta bemaž 10 kg sverianti vokiška Biblija. Muziejuje daugiausia sukaupta XIX-XX a. pradžios religinių knygų vokiečių bei lietuvių kalbomis. Žymi dalis šių leidinių buvo išspausdinta gotišku šriftu.

Renginiai nemokami

Organizatorius          Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Lietuvininkų g. 4, Šilutė,
tel. +370 441 62207.

Susitikime Hugo Šojaus dvare, Lietuvininkų g. 4, Šilutėje

Liepos 15 d. (šeštadienis)

12.00 – 16.00 val.

Ekskursija „Viduramžių Klaipėda – didžioji miesto istorijos paslaptis“ ir kūrybinės kaligrafijos dirbtuvės

12.00 ir 13.00 val. – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus laukia lankytojų ekskursijoje „Viduramžių Klaipėda – didžioji miesto istorijos paslaptis“. Būtina išankstinė registracija tel. +370 601 17617.

14.00-16.00 val. – Mažosios Lietuvos istorijos muziejus laukia lankytojų kūrybinėse kaligrafijos dirbtuvėse Būtina išankstinė registracija tel. +370 601 17617).

Klaipėdos pilies ir miesto raidą pristatančioje ekspozicijoje ekskursijos dalyviai bus kviečiami atidžiau pažvelgti į gotikos stiliaus radinius, pirmiausia – unikalius koklius su viduramžių kompozicijomis, archeologų naujausias gotikinio miesto ir pilies paieškas. Kūrybinių kaligrafijos dirbtuvių metu kaligrafė Lidija Skačkauskaitė supažindins su gotikinio šrifto kilme, naudojimu, jo specifika ir istorija. Dalyviai galės praktiškai išbandyti gotikinio šrifto rašymo principus ir subtilybes.

Klaipėda – viduramžiais įkurtas ir 770 metų sukaktį paminėjęs Baltijos regiono miestas. Be abejo, jis iki pat XVI a. vidurio vystėsi kaip Europos viduramžių miestas su gotikos stiliaus architektūra, interjerais, mūrine pilimi, bažnyčia. Deja, karai, gaisrai, miesto ir pilies rekonstrukcijos nulėmė, kad iki mūsų dienų išliko daugiau viduramžiškos Klaipėdos (Mėmelio) paslapčių nei realių vaizdų. Pirmiausia – tai Klaipėdos pilies liekanos ir gausybė archeologinių radinių.

Renginiai nemokami

Organizatorius          Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Didžiojo vandens g. 2, Klaipėda, tel. +370 46 410527

Susitikime Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje, Priešpilio g.2, Klaipėdoje.

Liepos 21 d. (penktadienis)

15.00 – 18.00 val.

Paroda „Gotika kaimo tekstilėje“ ir kūrybinės dirbtuvės

15.00-18.00 val. – Martyno Jankaus muziejus lankytojus kviečia į parodą „Gotika kaimo tekstilėje“ bei kūrybines dirbtuves.  (15.00-18.00 val. Būtina išankstinė registracija tel. +370 656 15021).

Parodoje galėsime susipažinti ne tik su kraštui būdingu gotiškuoju šriftu spaudiniuose, bet ir muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškąja tekstile, kuri buvo puošta gotiškojo šrifto monogramomis. Kūrybinių dirbtuvių metu galėsime pabandyti išsiuvinėti gotiškojo šrifto monogramų pavyzdžių audiniuose.

Martyno Jankaus muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškoji tekstilė, kuriai būdingi išsiuvinėti arba išausti nuosavybės ženklai – monogramos. Visoms joms siuvinėti buvo naudojamas prabangus, puošybai nepaprastai tinkantis gotiškasis šriftas. Renginio metu galėsite pirmą kartą pažvelgti į muziejuje sukauptą lietuvininkių rankdarbių rinkinį.

Renginiai nemokami

Organizatoriai:                 Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus,

M. Jankaus g. 5, Bitėnai, Lumpėnų sen. Pagėgių sav.,
                     tel. +370 441 42736

Susitikime M. Jankaus g. 5, Bitėnuose